Habitation Velier Privateer 2017 – První americká vlaštovka

Když jsem psal článek o palírně Privateer, zmínil jsem „první evropské vlaštovky“. Bylo to ve spojitosti s faktem, že rumy této severoamerické palírny se na Evropském trhu doposud oficiálně neobjevovaly. V roce 2020 však společnost LM&V, v tomto případě samozřejmě mediálně zastoupená Luca Garganem, představuje Habitation Velier Privateer. Jak je zvykem, v tradiční zploštělé láhvi s vyobrazeným destilačním zařízením a všemi informacemi, které mohou spotřebitele při nákupu zajímat.

Pokud bychom vyloženě šli po parametrech destilátu, mohla by nám připadat cena (kolem 2600 kč) poměrně napjatá. Avšak v tržní ekonomice určuje cenu poptávka a ta si myslím, že rozhodně nebyla v Evropě malá. Pokud mohu mluvit za nás v Hedonism Spirit, tak jsme lahev objednávali ihned, jak to bylo v Itálii možné. 

Jak jsem již zmiňoval, parametry rumu nejsou na papíře zrovna dech beroucí, ale rozhodně stojí za detailnější popis. Díky palírníci Privateer Maggie Campbell, která se vydává naprosto transparentní cestou a o svých „výtvorech“ je ochotna nesdílet mnohé. O tomto Habitation Velier Privateer víme tedy následující fakta:

  • Vstupní surovina je melasa z Guatemaly
  • Fermentace probíhala 6 dní
  • Destilace probíhala na obou destilačních zařízeních, kterými Privateer disponuje, první destilace na kotli Vendome a druhá na německém CARL GmbH
  • Destilát zrál ve středně vypálených (asi 35 sekund) nových sudech z amerického dubu, a to přímo v palírně
  • Jedná se o směs 3 sudů, destilovaných v roce 2016 a 2017
  • Lahvování v sudové síle 55,6%
  • Rum má 150,6g/hlpa alkoholových přiboudlin (congeners) a andělská daň byla 11%

Habitation Velier Privateer 2017 ve sklenici

Barva rumu je, dle očekávání, světlá, nijak zásadně zajímavá, předpokládám, že tenhle Privateer není dobarvovaný karamelem. Slzy však zajímavé jsou, u vzorku, který jsem degustoval, jsem shledal zajímavý úkaz. Po prokroužení destilátu ve sklenici se slzy v podstatě neobjevily a tekutina stekla po stěnách na hladinu konzistentně. Pak se tedy pár kapiček objevilo a ty byly extrémně pomalé.

Vůně mi přinesla lehké zklamání, je poměrně plytká a taková alkoholová, tohle přisuzuji pouhým třem rokům v kontaktu se dřevem. Nacházím v ní však citrusy, hlavně grep a lehce peprné tóny.

Ne úplně nadšen vůní se pouštím do ochutnání, první doušek mi přijde nezajímavý jako ve vůni. Ale u druhého pokusu se už v chuti Privateeru nacházím víc a víc, identifikuji máslové bonbóny, čokoládu, kakao, ostružiny a opět grepovou kůru. Na jazyku mám pocit, jako bych právě pil smetanu. Přijde mi, že každý další doušek chutná víc a víc. Závěr je delší než bych čekal a je příjemně hřejivý.

Suma sumárum, shledávám Habitation Velier Privateer spíše zajímavým než vynikajícím rumem. Rozhodně není špatný a byl bych nerad, kdyby moje hodnocení působilo hanlivě, ale přeci jen za tuto cenu je jeho konkurence opravdu silná. Já tento produkt vnímám spíš jako první Privateer vlaštovku, tedy jako seznamovací vzorek. Těším se na další láhve, které Privateer na Evropský trh umístí, věřím, že budou chuťově jiné a určitě také zajímavé.    

Moje hodnocení Habitation Velier Privateer 2017:

79/100

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: