Habitation Velier Port Mourant – Historie se neopakuje

Vždy, když s někým vedu debatu na téma rumu značky El Dorado, tak se ve mě mísí pocity radosti z autentičnosti a historických výrobních zařízení a také smutku z degradování těchto hodnot přidáváním značného množství cukru. Proč ale píšu o El Doradu, když se má tento článek věnovat Habitation Velier? Rumy El Dorado jsou vyráběny v Britské Guyaně společností Demerara Distillers Limited (DDL). Právě tato společnost se postupně stala vlastníkem všech historicky dochovaných unikátních destilačních zařízení v Guyaně a tedy i posledních dvou plně funkčních dřevěných kotlů na světě:

  • Port Mourant Double Wooden Pot Still
  • Versailles Single Wooden Pot Still
kotel port mourant

Takže rumové produkty prodávané pod značkou El Dorado ve svých „blendech“ obsahují i rumy destilované pomocí těchto jedinečných výrobních zařízení.

Ptáte se, jak lze v dřevěném kotli destilovat? V podstatě stejně, jako na každém jiném kotli, avšak s tím rozdílem, že dřevěná část se konstantně polévá vodou, čím se zabraňuje vyschnutí dřeva a tedy i potencionálním únikům destilátu nebo i vznícení.

Přiznám se, že ochutnat čistý rum vyrobený pouze pomocí kotle Port Mourant nebo třeba dřevěné (Coffey) kolony, byl vždy můj sen. Na všech řízených degustacích, které jsem vedl, jsem poukazoval na své zklamání z faktu, že se v DDL rozhodli rumy El Dorado tak významně modifikovat cukrem. Naštěstí Luca Gargano a jeho značka Velier nám nabízí tuto unikátní příležitost, a to díky řadě rumu Habitation Velier  “House of Pure Single Rums”.

Habitation port mourant popis

Habitation Velier Port Mourant je bílý rum, pravděpodobně nestařený, který se na našem trhu objevil v roce 2016, jak nám však prozradí tradičně transparentní etiketa, lahvován však byl již o rok dříve. Jak jsme zvyklí u Habitation Velier řady, jedná se tedy o 100% kotlíkový rum, tentokrát o síle 59% alkoholu. Dle očekávání je tento destilát vyroben z melasy a dokonce se dozvídáme i množství „congeners“, neboli alkoholových přiboudlin, a to 537,59mg/laa, což je už poměrně slušné číslo. Myslím, že všechny informace naznačují, že bych měl být s tímto vzorkem spokojen, opravdu se těším, jak tedy bude tento rumový skvost chutnat.

Habitation Velier Port Mourant ve sklenici

Hodnocení barvy samozřejmě přeskakuji, ale na slzy ve sklenici se přeci jenom zaměřím a musím říct, že jsem mile překvapen, jsou pomalé, pravidelné a po stečení dokonce tvořily krásné mapy na skle. U čistého rumu to znamená jediné – tohle bude plné chuti.

habitation velier Port mourant slzy

Vůně je naprosto unikátní, již když jsem dostal od kolegy z Hedonism Spirit tento vzorek, tak jsem jej ihned otevřel a lehce přivoněl a hned mi naskočilo spojení s vůní Sherry, nic jiného mi ji nikdy tak nepřipomínalo, jako tento Port Mourant. Po nalití do sklenice glencairn jsem identifikoval sladké medové a květinové vůně, které mi zase připomínaly rumy Clairin, zároveň také ovocné tóny broskví a přezrálého ananasu. Překvapivě i nádech vanilky.

Chuť je značně ovlivněna obsahem alkoholu, ale stále sladká, teď bych řekl spíše jako čokoláda a mix ovoce. Cítím banán, ananas, citrusy a širokou paletu rozmanitých, spíše přírodních až travnatých chutí, jako je mentol nebo lékořice.

Dochuť, neboli závěr, je příjemnější než jsem očekával, na 59% alkoholu nějak zapomínám a nacházím pouze lehkou kyselost a muškátový oříšek.

Po dlouhé době jsem se pustil do recenze bílého rumu, který si pravděpodobně jen tak nekoupím, určitě bude hůř a hůř k sehnání a cena 2000kč za láhev také není zrovna málo. I tak jsem rád, že jsem měl tu možnost jej ochutnat a ujistit se ve svém názoru, že historické destilační zařízení umí jedinečné produkty. Jsem přesvědčen, že kdyby tento rum spočinul několik let v sudu, tak bude naprosto neuvěřitelný.

Moje hodnocení Habitation Velier Port Mourant:

4hvezdy

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: