Habitation Velier Hampden C<>H – Smršť alkoholových přiboudlin

Luca Gargano nám letos představil tři nové rumy z řady Habitation Velier, postupně jsme je všechny na degustacích Hedonism Spirit již otevřeli, a proto zde s vámi mohu sdílet své dojmy. Pro začátek jsem si vybral asi ten nejtěžší kalibr, pátý Habitation Velier Hampden rum s označením C<>H (čteno C „diamond“ H). O Hampden Estate palírně si můžete přečíst více v článku, který jsem věnoval pouze této palírně, dnes se raději podíváme na samotnou láhev, jež je předmětem tohoto článku.

Esterové značení „C<>H“ je pravděpodobně odkaz na zaniklou jamajskou palírnu Diamond, ale mnohem důležitější je, že nám poskytuje informaci o množství esterů v destilátu před uložením do sudů, a to je v tomto případě 1300-1400 gramů na hektolitr čistého alkoholu. Etiketa na láhvi nás však informuje o obsahu „congeners“, neboli alkoholových přiboudlin, jejichž podmnožinou estery jsou. Hodnota byla naměřena na neskutečných 2615,2 gr/hlpa.

Habitation Velier Hampden CH box detail

Obecně nám Habitation Velier nabízí veškeré důležité informace o rumu, tak jak jsme u této značky, nabízející pouze 100% kotlíkové rumy, zvyklí. V rychlosti, destilace proběhla v roce 2010 a lahvování 2020, jedná se tedy o deseti letý rum. Andělská daň je klasicky prezentována jako více jak 64%, destilát je bez přidaného cukru a lahvován byl v “síle sudu“, a to s obsahem alkoholu 68,5%, což už je panečku slušná voltáž. Osobně mám k takto silným a extrémně esterovým rumům respekt, možná až skepsi, což bylo patrné u recenze Habitation Velier Long Pond TECA. Tak se pojďme podívat, jak na mě zapůsobil tento Hampden.  

Habitation Velier Hampden C<>H ve sklenici  

Barva je taková přirozená, klidně bych řekl, že rum není dobarven karamelem, ale to pouze odhaduji. Podívám-li se na slzy, tak objevuji něco zajímavého, několik jich pravidelně steče zpět na hladinu, ale na vrcholu kontaktu se sklenicí se vytvoří zajímavý řetízek z kapek, které nemohou téct dolů. Na stěně sklenice se pak vytvoří souvislý film. Těžké popsat, ale zajímavý úkaz.

Vůně je intenzivní a rozporuplná, respektive má dvě dominantní oblasti. Zaprvé to, co jsem očekával – chemická část, která mi připomíná lepidlo kanagon. Pak ale Hampden C<>H nabízí i ovocný a rozhodně příjemný aromatický požitek, reprezentován květinovými, ananasovými a banánovými tóny. Dokonce mi přijde, že cítím švestky, mandle a lehce vanilku.

První doušek je prostě a jednoduše vražedný, přijde mi, jako bych kousal tvrdý kakaový perník. Oněch 68,5% alkoholu mně nutí vytvářet velké množství slin, abych byl vůbec schopen něco identifikovat v chuťi. Po chvilce se však v explozi v mých ústech v rámci možností orientuju a shledávám rum poměrně sladkým, ten kakaový perník si začínám užívat a nacházím v něm chutě lékořice, hořkosti, a ovoce, jež jsem zmiňoval ve vůni. Závěr je drsný, kyselý a pepřový, nutí mne polykat na prázdno, po chvíli mi však v ústech zanechává tmavou čokoládu.

Celkově bych mohl říct, že jsem poměrně pozitivně překvapen, Long Pond TECA mi přišel teda značně „nepitelnější“. Habitation Velier Hampden C<>H je v podstatě vybalancovaný, lehce funky, lehce chemický esterový zážitek. Přeci jen 10 let v sudu musí umravnit i C<>H destilát.

Moje hodnocení Habitation Velier Hampden C<>H:

92/100

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: