Foursquare Sagacity – Nebe stokrát jinak

Série výjimečných produktů z palírny Foursquare pokračuje a Richard Seale je skutečně neúnavný ve své touze vytvářet upřímné a elegantní rumy. Musím se přiznat, že toto je mé první osobní setkání s rumem Foursquare. Nuže, neumím skrýt své upřímné nadšení a na následujících řádcích řeknu proč. Rum, který jsem ochutnal, nese v sérii ECS číslo XI. A není to žádný jiný než Sagacity.

U některých lidí tento rum narazí možná již kvůli jménu. Je vskutku nezvyklé, ale jeho symbolika je příhodná. „Sagacity“ je totiž ve volném překladu něco jako schopnost dobrého úsudku. Jako by se podbízelo, že jsme to my, kdo koupí tohoto rumu prokazují prozíravost. Pojďme ale od slovíčkaření. Tento rum je blend 12 let starých ex-bourbon a ex-madeira rumů a je vyroben tradiční kotlíkovou i kolonovou destilací. Zajímavým faktem je také síla alkoholu, která je tentokrát 48 %. Poslední informací, kterou se z přední etikety dozvíme je, že tento rum byl uveden na trh v srpnu roku 2019. Na zadní etiketě se pak můžeme dočíst, že produkt není filtrován chladem, nijak doslazen a ani dobarven.

Cenovka je u nás nastavena někde kolem 1400,- Kč. Osobně mám pocit, že ani zdaleka není přestřelená. Takto nasazená cenovka nicméně neznamená jen přístupnost pro větší množství lidí, ale i větší konkurenci. A to se nakonec týká více produktů z řady ECS. Domnívám se ovšem, že kvalitativně tyto rumy předčí mnohé z těch, co mají cenovku ještě výš. Byť to u těchto rumů není novinkou, i tak je smutnou zprávou, že dostupnost je zde velmi omezená. Pokud vás tedy tento rum oslovil, s koupí bych neváhal.

Foursquare Sagacity ve sklenici

První dojem podávají oči. Barva je krásná, temně měděná s rudými odlesky. Tento rum člověk jednoduše začne pít očima. Takto to má dle mého názoru vypadat. A pozor, žádný karamel.

Foursquare Sagacity label

Nyní se sluší zmínit, jak vypadají slzy. Jsou parádní. Tenoučké a pozvolna stékající. Tohle svědčí o tom, že by chuť měla za něco stát. Je tomu tak?

Ještě, než se napiji, chci si přivonět. Tradiční vůni „bajan“ rumů zde cítím jako jemný podklad, na kterém se krásně rozprostírají tóny madeiry, banánů, karamelu, ovoce a vína. Co mě ale dostává je jemnost této vůně. Tohle je prostě harmonie. Rozhodně se ale pro nejlepší zážitek vyplatí nechat rum pár minut v klidu. Teprve poté se jeho vůně i chuť skutečně otevřou a případný alkohol již není znatelný.

Chuť k mému překvapení ještě zvedá nastavenou laťku. Je krásně jemná a vybalancovaná. První doušek je tradičně adaptační, aby se chuťové pohárky správně naladily. Pak se ale začne projevovat preciznost master blendera. Zprvu je chuť decentní, následně se otevírá a v pozadí jsou znát banány, karamel a rozinky. Chuť mi nepřijde výrazně suchá, naopak báječně kulatá a sladká. Dominantní je zde jak jinak než opět víno. Toto je podpis oněch 12 let. Následně chuť přechází v jemný, hřejivý závěr. Předtím, než z úst vyprchá veškerá ta lahodná chuť, je znát těch pár procent alkoholu navíc a rum má znatelný říz.

Jak bych tedy tento kousek celkově zhodnotil? Nemohu jinak než kladně. Vše je vypilované k dokonalosti. Jsou rumy, které překvapí množstvím chutí a vůní. Tento není tak úplně jedním z nich. Na tradičních základech lehce připomínajících Mount Gay ale staví vůni i chuť, jejichž harmonie je téměř nedostižná. Výsledkem je vskutku jedinečný rum, který nám stejně jako jeho předchůdci z řady ECS dává poznat, jaké je asi rumové nebe.

Moje hodnocení Foursquare Sagacity:

5 hvězd

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: