Foursquare Patrimonio – Dokonalost, která začíná nudit

Společnost Velier (LM&V) nám již třetím rokem servíruje dvě lahve z produkce barbadoské palírny Foursquare ročně, mezi sběrateli a fanoušky této palírny se jedná o jednoznačný „must have“ (něco co musí mít). Z mého pohledu je Patrimonio „první vlaštovka“, která možná přináší zprávu, že se dostáváme k jakémusi limitu rumové rozmanitosti, kterou nám umí Richard Seale s Luca Garganem nabídnout. Možná je tedy na čase se připravit na to, že láhve z této řady už asi nebudou zas tak unikátní, přeci jenom typy sudů, které Foursquare palírna vlastní a výrobní zařízení jsou svým způsobem limitující. Na druhou stranu mistrovská práce pana Seale je bezpochyby takřka nevyčerpatelná a určitě nám vždy nabídne jedinečný rum, otázkou ale zůstává, jak moc jej spotřebitel bude schopen chuťově odlišit od předchůdců.

Kam touto myšlenkou mířím? Předchůdci Patrimonia byli naprosto odlišní (ročníkové vydání, směsi ročníků, jiné typy sudů pro staření, atd.), ale tento letošní Velier jako první opakuje „model“ ex-bourbon a ex-sherry. Naprosto souhlasím, že díky poměrům rumů z destilační kolony a kotle, a doby staření v jednotlivých sudech se dá vytvořit jiný chuťový profil. Nemohu se však ubránit svému pocitu z této lahve a to tomu, že dnes je pro mě Patrimonio první Foursquare Velier, který mě láká více sběratelsky než jako degustátora. Pokud se tedy podívám na tuto lahev čistě sběratelsky, tak vidím počet vydaných lahví přesahující 5000 kusů, a to jej staví do podobné pozice, jako je třeba Principia, což znamená, že sběratelský lov a nárůst ceny se zatím (zaplať pánbůh) nekoná.

Foursquare Patrimonio by Petr Žižák
Foursquare Patrimonio by Petr Žižák

Věřím, že palírnu Foursquare nemusím nijak představovat, podívejme se tedy na Patrimonio samotné. Teorie hovoří jasně: master blender a master distiller je Richard Seale, rum zraje 14 let v sudu ve skladech palírny na ostrově Barbados, jedná se o „single blended rum“ (směs kolonové a kotlíkové destilace), je kombinací ex-bourbon a ex-sherry sudy, lahvován v síle sudu (58%), nedobarvený a nedoslazený. Dámy a pánové, toto prostě nemůže být špatné.

(Velier) Foursquare Patrimonio ve sklenici

Barva tohoto rumu je naprosto příkladná, je krásně zlatavá jako luční med, při prohlížení proti slunci nabízí široké spektrum měděných odlesků a lomů světla. Připomínám, že se bavíme o nedobarveném rumu, ostatně ani nevěřím, že toto by karamel dokázal vytvořit.

Pokud se zaměřím na slzy, které Patrimonio vytváří na stěnách sklenky, tak mě opět napadá slovo „příkladné“, stékají totiž velice pomalu a vytváří krásné rysky na sklenici. Takto bych očekával, že se má 14 let starý melasový rum vizuálně profilovat.

Jakmile přivoním ke skleničce, jsem doma, tohle aroma dobře znám, alkoholově silný bajan rum. Nic neobvyklého, rum, který je ve vůni lehce sladký s dřevitými, vanilkovými a ovocnými tóny.

První doušek mě popravdě docela překvapil, opravdu mi přišlo, že oněch 58 % alkoholu je nějak moc cítit a nedokázal jsem identifikovat konkrétní chutě. Ale to už tak bývá, u druhého kontaktu s Patrimoniem byly chuťové pohárky pozornější a nabídly mi podmanivou chuť kandovaného ovoce a rozinek. Všudypřítomná hořkost a nasládlost, dřevitost a kořenitost mě však urychleně vrátily na Barbados, k rukopisu Richarda Seala.

Závěr je překvapivě jemný, a ne tak hřejivý, jak bych očekával, v podstatě bych jej nazval krémovým a chuťově vyváženým, je lehce kořenitý, vanilkový a dřevitý.

Abych své pocity z Foursquare Patrimonio shrnul, tak nemohu neuznat kvality tohoto „díla“, je to prostě Foursquare jak jej znám, silný, drsný a zároveň vyvážený rum. Opravdu přemýšlím, jak moc je pro mě těžké objektivně hodnotit produkty z této palírny, notoricky znám jejich základní chuťový profil a naprosto zbožňuji Foursquare klasické ex-bourbon rumy. Letos jsme však zaplaveni ex-sherry rumy, které jsou, na rozdíl od jejich cenovek, velice podobné a pro mě těžko hodnotitelné. Pomohu-li si tedy selským rozumema podívám se na Patrimonio jako spotřebitel, tak mi cena kolem 5000 Kč moc smysl nedává, mé chuťové pohárky uspokojí podobně třeba Foursquare Empery, který stojí míň jak polovinu. Sběratelsky je však Patrimonio bez diskuze zajímavý artikl.              

Moje hodnocení Foursquare Patrimonio:

5 hvězd

    

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: