Foursquare Empery vs Hereditas – Bratrovražedný souboj

Není to zas tak dlouho, co jsem se pustil do duelu dvou zdánlivě podobných rumů z palírny Foursquare, a to v článku „RUMOVÝ DUEL – THE REAL MCCOY 12 VS DOORLY’S 12„. Dnes však mířím s podobným plánem do rozhodně těžší váhové kategorie a dovolím si porovnat letošní čtrnáctileté novinky Foursquare Hereditas a Foursquare Empery. K oběma vzorkům jsem se dostal na degustaci pánů z Hedonism Spirit, díky nimž jsem měl tu možnost je bezprostředně po sobě ochutnat a ihned si srovnat své poznatky.

Oba rumy jsou na první pohled identické a díky detailním informacím, které nám výrobce uvádí na jejich etiketě, jsme schopni říci, že oba dva jsou směsicí rumů z kolonové a kotlíkové destilace, oba byly stařeny 14 let pouze ve své domovině – tedy na ostrově Barbados a oba obsahují rumy, které zrály v sudech po bourbonu a po sherry. Dokonce jsem se na degustaci dozvěděl, že se jedná o staření 10 let ex-bourbon a 4 roky ex-sherry, ale to nejzajímavější, a to jaký poměr těchto dvou typů staření masterblender Richard Seale použil, zůstává výrobním tajemstvím. Je však zřejmé, že identický pro oba tyto rumy nebude. Já se jej však pokusím poodhalit z jejich chuťového profilu.

foursquare empery at hedonism spirit

Jako první degustační vzorek byl zvolen Empery, cenově přívětivější kousek (asi 73€ na TWH). Jedná se o naprosto vybalancovaný jemný rum sladké a medové vůně plné vanilky a sušeného ovoce. V chuti identifikuji kromě lehké sladkosti i ořechovou hořkost, dřevnatost a vanilku. Typické citrusové tóny prostupují spíše v závěru, kde však dominuje chuť sherry.  Na degustaci odvážně hodnotím 93 bodů.

foursquare hereditas ve sklenici

Ihned beru do ruky sklenici se vzorkem Hereditas (asi 92€ na TWH) a pouze krátce se pozastavuji nad dokonalou barvou a texturou, kterou rum nabízí v obou případech. Slzy bohužel nelze pozorovat, protože na stěně sklenice prostě nejsou. Neotálím tedy, přikláním nos ke sklence, vůně je kupodivu méně intenzivní než u Empery, což mě popravdě překvapuje. Jakmile však Hereditas ochutnám, nemůžu se nabažit, dámy a pánové, tohle je sherry bomba. Ta nezaměnitelně přirozená sladkost Foursquare rumů je umocněna sherry sudy Dle mého pocitu znatelněji než u Foursquare Empery. Ovšem celkové hodnocení Hereditas mi vychází také na 93 bodů, tento vyrovnaný souboj tedy spokojeně ukončuji remízou.

Foursquare Empery a Hereditas

Můj odhad je tedy zřejmý, pan Seale vyrobil pro The Whiskey Exchange exkluzivní blend rumů s větším poměrem ex-sherry stařených rumů než v případě Empery. K tomuto závěru mě vedly mé pocity z degustace obou vzorků bezprostředně po sobě, jmenovitě pak méně intenzivní vůně a sladší chuťový profil v Hereditas.

Děkuji Foursquare Distillery a Hedonism Spirit za tuto skvělou zábavu.

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: