Don Q Single Barrel 2009 – v pravý čas na pravém místě

Po delší době jsem se dostal k degustování destilátu z cukrové třtiny, a musím říct, že tenhle vzorek byla naprosto skvělá volba po delší odmlce (a odskočení k whisky). Portorikánská Don Q je jedna z mála palíren umístěných na ostrovech, jež bývaly španělské kolonie, která po destilaci na kolonovém a multi-kolonovém zařízení nemodifikuje rum cukrem. Palírna nebo značka samotná má velice hezky zpracovanou stránku na Wikipedii a proto zde nebudu duplikovat fakta. Pavel Ungr se také hezky zaměřil na zajímavé informace ve své recenzi Don Q 2009 na Rumrock. Kromě výroby „čistého“ destilátu bych rád vyzdvihl jedno číslo, 70% produkce Don Q putuje do USA. Nejsem zrovna odborník na Don Q, produktů téhle značky jsem ochutnal asi jen tolik, kolik by se dalo spočítat na prstech jedné ruky. Tak se pojďme podívat, jak mé smysly vnímaly desetiletý single barrel Don Q 2009.

Don Q Signature Release Single Barrel 2009 ve sklenici

Mám v degustační sklenici nalitý 49,25% melasový destilát a podle barvy bych usuzoval, že nebude dobarvený. Obecně na mě odstín pomerančové kůry a jantaru působí přirozeně a tak nějak bych odhadoval, že by mohl vypadat destilát po 10 letech strávených v sudech po kanadské whisky. Slzy jsou nepravidelné, některé jsou pomalé a jiné zase rychlejší, při mém pozorování se mapy na skle netvořily.

Když jsem poprvé přivoněl ke skleničce, byl jsem konsternován, španělský styl byl sice patrný, ale byl nezvykle doprovázen kořenitými tóny. Musím se přiznat, že mi připomínal lehčí verzi barbadoského Foursquare. Cítím citrusovou kůru, eukalyptus, hřebíček, máslové bonbóny a lesní ovoce. 

Chuť mě vystřelila na měsíc, je plná a vyvážená, opravdu si vychutnávám mentol, příjemnou hořkost, dřevitost, lesní ovoce a vyzrálé švestky. Dochuť je poměrně dlouhá a v podstatě není vůbec kyselá, je suchá a vytváří mi v hrdle pocit jako po červeném víně.

Celkově jsem opravdu mile překvapen, Don Q Single Barrel 2009 mě baví a jednoznačně patří k těm pár „španělským“ rumům, jež si budu pamatovat, protože u mě vystupují z řady. Honza u recenze Don Q 2005 byl s celkovým hodnocením více při zemi, ale mně Don Q 2009 prostě strašně bavil. Mé hodnocení tedy míří opravdu vysoko, snad to není zapříčiněno jen mojí „rumovou pauzou“.

Moje hodnocení Don Q Single Barrel 2009:

93/100

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: