Don Q 2005 Signature Release – Jednoduše elegantní

Myslím, že není potřeba zdlouhavě představovat značku Don Q. Pod jejím jménem bychom našli velmi oblíbené rumy v klasickém portorickém střihu. Ten, který budu nyní recenzovat, není žádnou výjimkou. Jedná se o single barrel rum z Portorika destilovaný v roce 2005, a to v kolonových zařízeních. Stařený je poté 10 let v sudech z bílého amerického dubu po bourbonu. Informace o kolonovém destilátu může mnohé odradit, ale ti, co si myslí, že takový rum nemůže dosahovat kvalit svých kotlíkových bratříčků, se velmi pletou. Důkazem budiž kupříkladu jejich Gran Anejo. Nyní recenzovaný Don Q ročníkový rum je limitovanou edicí a byl omezen na 6000 lahví. I přes svou limitovanost je – nebo spíše již byl – ovšem cenově velmi přístupný. Jeho nástupce 2009 Signature Release bychom dnes našli za cca 1100 Kč. Pojďme se tedy na ročník 2005 podívat blíže.

Don Q 2005 Signature Release ve sklenici

Nejprve zhodnoťme barvu. Ta je světlejší a pochybuji, že zde byl použit karamel. Takto myslím může vypadat skutečná barva 10 let starého rumu ve 40% síle. Je, řekl bych, podobná barvě, kterou by měla světlejší mandarinka. Oranžovo-žlutá barva nijak neodradí a spíše naladí na to, co má přijít, a tedy lehčí destilát. Slzy jsou velmi pěkné. Stékají pravidelně a přirozeně.

Teď přichází řada na vůni. Nacházím zde tóny dřeva a vanilky. Lehce kolem mě zavane taktéž čokoláda a nacházím také jistý travnatý aspekt. Vůně není nikterak intenzivní, spíše se opět nese v duchu lehkého destilátu. Je příjemná, decentní a rozhodně neurazí. Zmíním ještě, že v dopité sklence aroma čokolády poměrně vyniká.

Teď to nejdůležitější, a tedy chuť. Postřehnout můžeme dřevo, vanilku a snad i ananas či trošku kávy. Celý chuťový zážitek je uměřený, lehčí, ale chuťovým pohárkům je nabídnuto dostatečné množství různých chutí. Myslím, že s přihlédnutím k faktu, že před sebou mám destilát lehčího typu, a zároveň single barrel, musím uznat, že mě tento kousek mile překvapil. Je harmonický, vyvážený, a přesto nenudí. Závěr je poté středně dlouhý a všechny uvedené chutě v něm spíše v poklidu doznívají, než že by se objevovala řada dalších.

Pakliže mám tento rum celkově zhodnotit, nemohu jinak, než kladně. Je pravdou, že rozmýšlení, jaké hodnocení tomuto kousku dát, bylo náročné. Přeci jenom se jedná o rum lehčího typu, který vysloveně nepřekvapí. Po zralé úvaze a s přihlédnutím k tomu, jak je celá nabídka prezentována, si však myslím, že si tento destilát zaslouží velmi dobré hodnocení. Je bezpochyby kvalitní a tomu, kdo hledá lehčí, ale přesto zajímavou chuť, která má i nějaké to „tělo“, bude jistě velmi chutnat. Když připočteme pěkné, minimalistické a za mě povedené balení a ekologický přístup společnosti k celé výrobě tohoto destilátu, nezbývá, než se radovat.

Mé hodnocení rumu Don Q 2005 Signature Release:

83/100

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: