Don Pancho Origenes 8 – Lehký dotek Panamy

Lahví tohoto rumu jsem přispěl na naši první slepou degustaci (rumy španělského typu), protože jsem od ní dost očekával. Proč? Jednoduše proto, že Francisco „Don Pancho“ Fernandez byl v té době asi můj nejoblíbenější master blender a ještě jsem od něj nepil nic, co by mi vyloženě nechutnalo. Don Pancho Origenes 8 sice na degustaci neuspěl, což je bohužel krutá realita, nicméně jsem nedokázal pochopit proč. Pravděpodobně degustátory neoslovil sladký profil a světlá barva tohoto rumu, celkově jsem tedy byl zklamán, protože se rum nakonec umístil na předposledním pátém místě. Já osobně jsem ho umístil na druhé místo během slepé degustace, takže to, že si lahev odvezu domů, pro mě takový skandál nebyl.

Don Pancho Origenes 8 bottle

Don Pancho je velmi známá osobnost v rumovém byznysu, jedná se o jednoho z nejstarších a nejvíce zkušených master blenderů, kteří jsou stále naživu. Skoro 40 let pracoval jako master blender na Kubě, kde se mu podařilo získal titul „Maestro Ronero“ a celkově auru legendy v rumovém světě. Poté se však přestěhoval na Panamu, kde pracoval pro několik různých destilerií a rumových produkcí a kde žije dodnes. Ve svém životě představil velkou škálu rumů různých typů, od drahých speciálních edicí až po levné koktejlové rumy, ale pouze značka Origenes smí používat jeho jméno.

Origenes 8 je rum, který si označení rum opravdu zaslouží, jedná se totiž o produkt, který není nijak slazený, nijak dobarvovaný a nepoužívá na staření systém solera. Je to produkt bez kompromisů, přesně tak jak by měl rum vypadat a jak si ho Don Pancho představuje. Řekl bych, že je mu asi jedno, kolik lahví s rumem prodá a jaké dostanou jeho rumy hodnocení, důležité pro něj je, že rum vyrábí tak, jak by se podle něj rum správně vyrábět měl a na nás je už pouze rozhodnutí, zda to akceptujeme nebo ne. Přijde mi, že Don Pancho tento rum udělal hlavně sám pro sebe.

Je ale 8 let dostatečně dlouhá doba staření?

Don Pancho Origenes 8 label

Podle produkce není jeho barva nijak modifikována, což kvituji, ale zároveň to také může být důvodem, proč si tento rum hodně lidí nekoupí, barva na ně totiž může působit až moc světle. Barva je tedy lehká, skoro zlatá, s odlesky granátového jablka. Podle barvy je tedy poznat, že rum má přesně takovou barvu, jakou mohl získal pouze ze staření v sudu.

vůně jsem schopen rozeznat tóny medu, vanilky a máslových bonbónů. Origenes 8 je podobně jako v barvě i ve vůni velmi jemný a lehký, nic intenzivního v nosu nečekejte. Stále ale jde poznat, že se jedná o alkohol dělaný z melasy. Chuť je příjemná, při prvním doušku skoro nejsme schopni poznat, že to, co se nám válí na patře je alkohol, rum je velmi dobře zakulacený a díky tomu jsme schopni ho nechat v ústech mnohem delší dobu než jiné vzorky. Cítit lze vše, co jsme již dříve odhalili ve vůni a pokud si vzpomeneme na to, že rum není nijak modifikován, můžeme s Don Panchem pouze souhlasit, že takto by měl být rum správně vyráběn. Je jen lehce dřevnatý, s tóny vanilky, muškátového oříšku a dubového dřeva a není příliš sladký. Zkušenost nám dotvoří pomalý a příjemný závěr.

Když tedy shrnu své pocity z Don Pancho Origenes 8, jedná se o velmi jemný rum španělského typu, takže je sladší a lehčí, avšak nedoslazený cukrem. Předpokládám tedy, že nebude moc lidí, které by zklamal, pokud si jej zakoupí. Chutná totiž lépe než ostatní osmileté rumy.

Moje hodnocení Don Pancho Origenes 8:

4hvezdy

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: