Chairman‘s Reserve 2005 Vintage – Stojí za to

Poměrně v tichosti se na trh dostala limitovaná edice rumu z produkce palírny St. Lucia Distillery Group, což z mého pohledu není, nebo doposud nebylo, nějak běžné. Popravdě jsem byl mile překvapen, protože Chairman‘s Reserve rumy patří rozhodně k „mému šálku kávy“, jsou vyráběny tradičními metodami a postupy, a nejen proto nosí jejich produkty označení Authentic Caribbean Rum (ACR), které však zaštituje, v mých očích, lehce kontroverzní uskupení West Indies Rum & Spirit Producers‘ Association Inc. (WIRSPA). Rumy produkované v údolí Roseau na ostrově St. Lucia jsem si oblíbil hned při prvním setkání a popravdě mi nějaký více unikátní až sběratelský produkt v jejich klasické Chairman‘s Reserve řadě chyběl, dnes stojí přede mnou a já se opravdu těším, až jej ochutnám.

Pojďme se tedy v rychlosti podívat, o co se v tomto případě jedná. Čtu informace na krabici a je mi tedy zřejmé, že jde o ročníkový rum, konkrétně produkce z roku 2005. Destilace probíhala v John Dore kotli a klasické Coffeyho koloně. Rumy z těchto destilačních zařízení zrály 4 roky samostatně, aby byly později, pod dohledem Evaniuse Harrise, smíchány a stařeny dalších deset dlouhých let dohromady. Celkově tedy 14 let v sudu, to rozhodně není málo a mé očekávání šplhá zase o kousek výš.

Co se týká limitace této edice, tak je potřeba použít trochu základní matematiky, pak je však informace naprosto jasná. V podstatě stačí vynásobit počet všech sudů počtem lahví (10 * 340). Takže celá série je 3400 lahví, což hodnotím jako spíše menší edici. Na internetu jsem viděl informaci, že se jedná pouze o 340 lahví, tak se prosím nenechte zmást. Jako poslední zajímavou technickou informaci bych uvedl pouze fakt, že rum má 46% alkoholu, což mi přijde jako jakýsi kompromis pro různorodé spotřebitele.

Chairman‘s Reserve 2005 ve sklenici

Na první pohled mě poměrně mile překvapila barva, je opravdu líbivá, mahagonová s červenými odlesky, připomíná mi pecky granátového jablka. Slzy jsou hezky pomalé, což jsem očekával, všímám si však drobných částeček na skle, filtrace možná nebyla úplně precizní, nevylučuji, že to byl záměr a nijak mi to nevadí.

První přivonění mi doslova vyloudilo úsměv na rtu, je přesně podle mého gusta, mandlově až banánově sladká, neomylně identifikuji kokos a rozinky. Kdybych měl vůni shrnout do jednoho slova tak řeknu „Margot“.

Chuť mi přijde ovocná, nacházím broskve, kokos a mango. Pokud rum poválím po jazyku a patře déle, začnou se objevovat i lehce smetanové a vanilkové chutě s lehkou štiplavostí anýzu. Jsem spokojen, mám rád spíše sladší tóny a tento rum je na ně rozhodně bohatý. V dochuti, která je poměrně dlouhá, však pociťuji i trochu peprnosti a konečně i dřevitosti, přeci jen 14 let v sudu už musí být znát. Překvapuje mě však, že po polknutí mi na patře zůstává spíše sladkost než kyselost, která je zvykem u melasových rumů.

Celkové hodnocení Chairman‘s Reserve 2005 nebude pro mě nijak složité. Myslím, že je to opravdu skvělý rum a osobně mi přijde i lepší jež Chairman‘s Reserve Forgotten Casks, který mám opravdu rád. Dostal jsem se tedy přes pomyslný „oslí můstek“ k ceně tohoto produktu, která se pohybuje kolem 1300 Kč. To je trošku více, než u již zmíněného bratříčka ze stejné palírny, ale mám opravdu pocit, že tato cena je zde opodstatněná, dostanete totiž opravdu zajímavější, ale hlavně unikátnější rum. Ovšem investiční potenciál zde nevidím.

Moje hodnocení Chairman‘s Reserve 2005:

5 hvězd
  1. Jakub

    ahoj, rum je to výborný, jen by mě zajímalo jak to je ve skutečnosti s tim počtem. Limitovaný určitě je. 10 sudů na tom se asi shodnem. Ale čísla 132/340 už jsem viděl na několika lahvích, takže to neznačí číslo lahve. Možná spíš nějaké číslo lahvování … ve kterém se naplní nějaký počet lahví?

  2. Jan Mynář

    ahoj, dobrý postřeh, možná natiskly všechny etikety stejne aby předešly lovu na 1/340 atd lahve …. jinak si to neumim vysvetlit.

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: