Caroni 21 Extra Strong – Kdo hledá, najde

Příběh Caroni je notoricky známý každému, kdo se zajímá o rumy a proto věřím, že jej na Rumtips nemusím nějak sáhodlouze popisovat.

Ve zkratce: v roce 2004 Luca Gargano cestoval po Trinidadu a objevil sklad palírny Caroni, v té době už dva roky zavřené.  Ve skladu se nacházelo mnoho sudů, obsahující i velice starý těžký rum. Luca takto uložené sudy odkoupil a La Maison & Velier, v té době pouze Velier, nechal část skladu přesunout do Demerara Distillers Limited a zbytek začal postupně lahvovat. V podstatě díky tomu mají Velier Caroni „vyšší hodnotu“, než jiné nezávislé plnění, které tento Trinidadský poklad také prodávají.

Caroni 21 label

Caroni 21 Extra Strong je v podstatě naprosto „standardní“ rum, je vyroben z trinidadské melasy a destilován v tradičním kolonovém zařízení v roce 1996, a aby tato klasika byla podtržena, staření probíhalo pouze v ex-bourbon dubových sudech. Tato konkrétní láhev je blend (směs) více sudů, které však pojí jistá „noční můra master blendera“, a to andělská daň ve výši neskutečných 86%. Pokud si opravdu představím, že v roce 2017 byly sudy plné pouze ze 14%, tak se naprosto ztotožňuji s odvážnou cenovkou, kterou Velier pro rumy Caroni nastavil.

Caroni destilační zařízení
Caroni destilační zařízení

Jak je zvykem, Italský výrobce nám servíruje i tento kousek v overproof síle, a to 57,18% alkoholu. Já osobně nacházím degustátorské optimum mezi 48 a 58 procenty alkoholu, Caroni 21 je tedy pod horní hranicí toho, co jsem schopen hodnotit bez přidávání vody. Síla mi tedy nějak zásadně u tohoto vzorku nevadí, ale jeho komplexnost a složitost je čistě a jednoduše na delší povídání. Caroni 21 jsme degustovali spolu s Jakubem, naše poznatky jsem protnul v hodnocení níže, tak se na ně pojďme podívat.

Caroni 21 Extra Strong ve sklenici

Barva je oranžovo-hnědá a jakoby matná až lehce kalná, alespoň dle mého názoru, řekl bych rum určitě nebude filtrovaný chladem (chill filtered), možná dokonce vůbec.

Po prokroužení rumu Caroni po sklenici se snažíme pozorovat slzy, ty jsou extrémně pomalé, jak se dá asi očekávat od rumu, který zrál v Karibiku 21 let. Moje oko je tedy nad výsost uspokojeno a přesouvám se k uspokojování nosních receptorů.

Caroni 21 ve sklenici

Jak jsem zmiňoval v podnadpise: „kdo hledá, najde“, tak můj nos hledal a hledal a hledal, až jsem to prostě vzdal. Nepopsatelná zkušenost, první přivonění mi Caroni 21 spojilo ihned s jamajským Worthy Parkem, po chvilce jsem však cítil jakousi „retro starost“, jako má třeba Long Pond, což mě navnadilo na funky jamajskou vlnu. Prohodím pár slov s Jakubem a přikládám sklenici k nosu znovu a Jamajka je fuč, najednou cítím kyselost klasického melasového rumu, jako je třeba Foursquare Principia, nerozumím tomu. Z této klasiky mi však vystupují tabákové a olejové tóny, které vyhlazuje vanilka a sladkost. Kombinace všeho, co cítím, mi skládá Caroni puzzle. Když jsem po degustování přivoněl ke sklenici, cítil jsem mentol, ano mentol, čichový obraz Caroni mám dotvořen, nic podobného neexistuje.

Na rumu je však nejdůležitější chuť. Poprvé se nepiji a můj jazyk udeří hořkost tak dominantní, že mi připomíná snad tér nebo asfalt, první doušek tedy s vyděšeným výrazem polykám a prokládám vodou. U druhého už vím, co čekat, snažím se tedy zaměřit na chutě detailněji. Chuť Caroni 21 bych nejlépe popsal jako „silná kakaová hořkost se skořicí“. Dokonce jsem ochoten uznat, že tuto kombinaci, připomínající zelené olivy, někdo nazývá „pachuť“. Toto je opravdu rum pro profíky a rumové fajnšmekry.  

Dochuť opět unikátní a na jejím profilu jsme se Jakubem shodli bez výhrad. Každý doušek, který jsme polknuli, nám zanechal plná ústa chutí, ale v hrdle nic, prostě jen pálivost alkoholu. Svíravá kyselost v ústech mě nutí párkrát polknout naprázdno, takto přesně se chová drsný rum pro chlapy, a tak bych i Caroni 21 zjednodušeně označil.  

Asi nejtěžší hodnocení rumu, které jsem doposud dělal, Caroni 21 Extra Strong je prostě mazec, v jakémkoliv slova smyslu. Naprosto unikátní, drsný a nekompromisní rum pro nadšence a zkušené degustátory. Jsem rád, že jsem měl tu možnost jej vyzkoušet, ale bohužel na pět hvězd to za mě není, možná nejsem ještě připraven anebo to prostě jen není můj šálek kávy. Za cenovku Caroni si raději dopřeju nějaký zajímavý rhum agricole nebo Hampden či Long Pond z Jamajky. Ale sběratelsky je Caroni asi naprosto bezkonkurenční.

Moje hodnocení Caroni 21 Extra Strong:

4hvezdy

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: