Caroni 2000 – o kus dál proti proudu

A je to tu zase, opět jsem se dostal do Caroni pasti. Dostal jsem vzorek Velier Caroni 2000 ve skleničce bez popisku a můj úkol bylo tento rum posoudit. Začínám mít pocit, že to mě dohání trest za moje lehce negativní hodnocení Caroni 21 Extra strong, což, řekněme si na rovinu, může být bráno jako „svatokrádež“. V každém případě, dnes Caroni potřetí, stejně jako naposledy u Caroni Employees Ganesh “Buju” Ramgobie 1998, slepě a bez předsudků.

Opět se nebudu rozepisovat o unikátnosti Caroni, příběhu tohoto rumu, zavřené palírny, ani rozprodeje sudů obchodníkům. Myslím, že to důležité, mé osobní vnímání Caroni rumů, jsem již zvěčnil ve výše zmíněných recenzích. V jedné větě by se dalo říct, že trinidadská palírna Caroni je aktuálně zavřená, velmi staré a chuťově unikátní rumy, které ležely ve skladech, jsou již z drtivé většiny nalahvovány nezávislými plniči a ceny za tyto lahve šplhají do nebes. Odborníky a sběrateli milované Caroni, od italského Velieru, ročník 2000 v síle 55% alkoholu, se mi nyní dostalo do degustační skleničky a tak se na něj pojďme podívat.

Velier Caroni 2000 ve sklenici    

Pohled na 17letý rum, pravděpodobně v sudové síle, je opravdu pastva pro oči. Barva je krásně jantarová s pomerančovým nádechem, což ve výsledku vytváří měděný odstín rzi. Slzy jsou pomalé a krásně drží stopu, kterou na skle zanechávají. Vytvoří tak na skleničce jakési rumové mříže.

Velier Caroni 2000 balck label

Vůně tohoto Caroni je prostě jako Caroni, je gumová, dřevitá, kožená a lehce medicinální. Při mém slepém degustování jsem odhadoval, že se jedná o velice starý rhum traditionnel, tipoval jsem Savannu.

Chuť je velice intenzivní, příjemně kořenitá, lehce jódová a travnatá. Když nechám rum v ústech delší dobu, nacházím chilli, skořici a hřebíček, stále jsem však upnutý k té medicinálnosti a dřevitosti jež jsem cítil ve vůni. Závěr je dlouhý, kyselejší a zase medicinální, přijde mi jako bych právě dopil rhum traditionnel, třeba z ostrova Reunion nebo Mauricia, u doktora v ordinaci.  

I když stále nejsem ten pravý „Caroňák“, tak musím říct, že moje chuťové pohárky jsou Caroni více nakloněné, než bývaly. Stále však musím poznamenat, že za cenu jakou se Velier Caroni rumy prodávají, mně osobně nestojí. Chuťový profil Caroni 2000 je rozhodně zajímavý, ale stále jej vnímám jako hodně „pokročilé“ pití, je to takový ten rum, který buď milujete, nebo nenávidíte. Doporučil bych jej tedy opravdu zkušeným degustátorům, jenž ocení jeho komplexnost a unikátnost i za cenu, která se dnes bude pohybovat asi kolem 20 tisíc korun českých.

Moje hodnocení Velier Caroni 2000:

85/100

Write a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: