Cargo Cult Spiced – Někdy stačí jen věřit

Dnes si představíme rum až z daleké Austrálie. Jedná se o malosériovou produkce z dvou různých destilerií, z nichž jedna sídlí v Papua Nová Guinea a druhá na Fiji. Blendování a lahvování probíhá v Austrálii. Nezávislé plnění si zakládá na tom, že se při výrobě nepřidává žádný cukr ani umělá aditiva. Používají se čistě přírodní aromata. Pro představu se jedná o hřebíček, kardamom, zázvor, vanilku a skořici. Staření probíhá 3 roky v tropických podmínkách.

Lahev je v celku standardní. Jako hezký detail je na lahvi kolek s uvedeným batch number. Aktuálně máme na trhu číslo čtyři.

Název rumu vznikl inspirací druhou světovou válkou, když na odlehlém pacifickém ostrově přistáli americké jednotky se zásobou skvělých věcí (Coca cola, cigarety, žvýkačky…) Z toho vznikl kult následovníků, který vybudoval runway a doufal v návrat muže jménem John Frum. Pravděpodobně to byl voják, který se představoval: “Hi, I am John from…”

Cargo Cult back label

Cargo cult ve sklenici

Rum má světlou zlatou barvu. Ta bude dána krátkým stařením, ale i přidáním zmíněného koření. Ohledně dobarvování si nejsem jistý. Barva se může zdát tmavší oproti stejně staré konkurenci, a to díky přidanému koření. Ve sklenici nám vytvoří pravidelně stékající slzy jedna vedle druhé.

Vzhledem k tomu, že rum je kořeněný, tak se ve vůni dá jednoduše najít skořice, vanilka a později se objeví i závor. Celá tato kombinace je ostrá, suchá a lehce štiplavá. Samozřejmě lze cítit i alkohol, což je u takto mladého rumu pochopitelné.

Co se týče chuti tak je opět výrazná skořice, vanilka a zázvor. Celá tato kombinace je na jazyku lehce štiplavá. Tělo je středně plné. Určitě bych tomuto rumu hádal více procent, než udávaných 38,5%. Závěr je hřejivý suchý a příjemně dlouhý. Připomíná lehce zázvorové sušenky z Asie.

Cargo Cult Spiced určitě nebude vhodný pro někoho kdo má rád sladké rumy. Je mladý, ostrý a kořeněný. Já jsem fanoušek malosériových produkcí, netradičních rumů a zároveň oceňuji, že výrobce se hrdě hlásí k tomu, že rum nemá žádný přidaný cukr. Což je u spiced rumů spíše neobvyklé.

Je vhodný do koktejlů. Skvělý je například se zázvorovým pivem. Ovšem nejlépe si vychutnáte tuto kořeněnou specialitu samotnou.

Prodává se u nás za cenu začínající na sedmi stech korunách, což se za takto mladý rum může zdát hodně. Když si  ovšem vezmete, že za námi tento rum vážil cestu až z daleké Austrálie a jeho dochucení probíhá čistě přírodní cestou, každá šarže má vlastní kolek, tak to stojí určitě za to.

Moje hodnocení Cargo Cult Spiced:

4hvezdy

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: