Blackwell Fine Jamaican Rum – Stojí za řeč

Nedávno jsem se vydal do obchodu koupit nějaký tmavý rum do koktejlů, v podstatě kupuju jen jamajské a barbadoské rumy k těmto účelům, a tak mířím rovnou k jejich regálu, kde mi ihned padne do očí extrémně tmavý rum se žlutou etiketou, skvělá barevná kombinace. Cenovka této láhve se pohybuje kolem 400 Kč a proto bez váhání kupuji. Samozřejmě mi to nedalo a rum jsem ochutnal prvně samotný, jeho chuť mě naprosto překvapila, za tuto cenu jsem opravdu nadšený, neskonale vybalancovaný kousek. Pojďme si tedy o Blackwell rumu něco říct.

Rum Blackwell label

Zakladatel společnosti Island Records na Jamajce, Cris Blackwell, spolu s Richardem Kirshenbaumem založili značku Jamaican Dark Rum, pod níž spadá více rumových produktů. Blackwell rum je tak trošku zvláštní tím, že je vyroben podle jedinečného receptu, který vytvořil právě Cris Blackwell a master blenderka společnosti Appleton Estate, Joy Spence. Jeho základ je však převzat z receptu rodiny Lindo (dřívější majitelé usedlosti a plantáží cukrové třtiny jménem Appleton Estate, kterou v roce 1916 koupila společnost J.Wray & Nephew). Rum Blackwell tedy produkuje J.Wray & Nephew a dle webových stránek Blackwell by měl být recept založen na infuzi těžkého kotlíkového rumu a tajemného „Black Gold“. Rumy v blendu jsou stařené 1-2 roky a lahvován je při 40% alkoholu.

Jaký teda Blackwell Fine Jamaican Rum je?

Barva je tmavá, ne však tak moc jak jsem očekával, když jsem jej viděl na polici v obchodě. Láhev je totiž  silně kouřově zabarvená. Ve sklenici rum působí jako naprosto standardní tmavší destilát, lehce „načervenalý“ a značně dobarvený karamelem.

Vůně je poměrně bohatá, jedná se samozřejmě o melasový rum, takže tmavá melasa je cítit stejně jako karamel, ale já zde, chtě nechtě, nacházím lehký „závan“ Hampdenu. Je málo pravděpodobné, že ve směsi rumů pro Blackwell bude Hampden, ale kdo ví, co znamená to „Black Gold“. Troufám si tvrdit, že tento kousek obsahuje i vysoce esterové rumy. Celkově je vůně ovocná a vyvážená, jedná se o mladé rumy, a proto jsem vůní popravdě nadšen.

Chuť je poměrně málo intenzivní, je vyvážená a jemná, připomíná mi hodně Appleton Estate Signature Blend. V podstatě je i trochu funky, nahořklá a nasládlá, ale nic výrazného. Pokud se hodně snažím a pátrám v paměti chutí, tak identifikuji lékořici a kombinaci ovocných tónů (balíček kandovaného ovoce).

Stejně tak, jak je rum „lehký“ a vyvážený, tak nenabízí moc v dochuti, ta je spíše krátká a méně intenzivní, odpovídá věku rumů v blendu. Z chutí nacházím pouze tradiční melasovou chuť a kakaový prášek.

Za tuto cenovku Blackwell Fine Jamaican Rum nabízí dokonale vybalancovaný jamajský rum, který je i lehce funky. Na přímé popíjení to není zrovna „raketa“, ale v jakémkoliv koktejlu vám udělá mnoho parády. Já osobně jej zkoušel v Daiquiri a Cuba libre a musím říci, že oba koktejly byly naprosto famózní.

Moje hodnocení Blackwell Fine Jamaican Rum:

4hvezdy

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: