Rumové dárky 2019 – pro laiky i nadšence

Jakož to každý rok se v rychlosti pokusím pomoci ježíškům, kteří stále nemají dárky pro „rumové koledníky“. Samozřejmě rozumím, pokud téma alkohol jako dárek přijde někomu nehodící se k vánočním svátkům, ale osobně se potýkám s nedostatkem validních nápadů jak obdarovat své blízké, a věřím, že nejsem sám. Rozšířím tedy doporučení i o „netekutou“ kategorii dárků, ale obecně si myslím, že kolikrát dobře vybraná láhev ušlechtilého destilátu udělá větší radost než desáté ponožky.

Láhev pro začínajícího rumaře

  1. Plantation XO – mnou již několikrát zmiňovaný, sladký, tedy i jemný, krásně prezentovaný rum za cenu lehce přes 1 tisíc korun českých.
  2. El Dorado 21 – Zde už jdeme cenou přes 2000kč ale přijde mi, že tenhle rum prostě, chce ochutnat naprosto každý, palírna DDL disponuje těmi nejlepšími podmínkami pro výrobu těch nejlepších rumů.
  3. Doorly‘s 12nemohu si odpustit zamířit do kategorie „suchých“ rumů, láhev s papouškem Ara z produkce barbadoské palírny Foursquare je podle mě ideální začátek, nabízí sladký chuťový profil bez přidaného cukru.

Láhev pro rumového nadšence

  1. Worthy Park Single Estate Reserve – Jamajský rum z produkce palírny Worthy Park, která zažívá neskutečně úspěšný rok, pro mě je to takový Jamajský Foursauare. Láhev byla nedávo oceněná jako nejlepší destilát roku 2019 obchodem The Whisky Exchange. Cena se pohybuje kolem 1400kč.
  2. Mount Gay Master Select nebo Pot Still – Myslím, že není moc co rozepisovat k palírně Mount Gay, nejstarší palírna na světě nabízí neskonale jemné a autentické produkty, věřím, že jeden z těchto dvou zmíněných udělá radost každému fajnšmekrovi.
  3. Rhum J.M Multimillesime (2002-2007-2009) – Pokud má někdo v oblibě rhum agricole, tak v podstatě nemůžete sáhnout vedle. Dovolím si zde vnést více osobního názoru a navrhnout tento speciální Rhum J.M, sám jsem jej ještě neochutnal, ale čtu na něj jen chválu a obecně tato palírna patří k těm nejuznávanějším z Martiniku, takže proč ne?  

„Netekutý“ dárek

  1. Skleničky – nekonečné téma všech rumových diskuzí, lidé se ptají z čeho správně pít ušlechtilý destilát. V podstatě platí jednoduché pravidlo – sklenice by se měla zužovat, jinými slovy „nahoře užší jak dole“. Jestli je na stopce nebo ne, je už jen vizuální záležitost. Já osobně doma používám skleničky Glencairn, jsou hezké a působí seriózně, ale stejně mám nejraději klasickou, základní degustační skleničku na víno, která stojí 20kč.  
  2. Rumová kniha – V dnešní době dostupnosti internetu naprosto všude, takového knihy ztrácí na popularitě, ale bohužel i na kvalitě. Rumový boom je tak mocný, že než vydáte knihu tak jsou vámi popisované produkty již nedostupné, proto raději doporučuji knihu zaměřenou na teorii výroby, ta se naštěstí tak nemění. Ale pozor obdarovaný by měl projevit zájem se rumově vzdělávat, pokud je raději čistě jen spotřebitel, kniha jako dárek jeho postoj asi nezmění.
  3. Rumová degustace – ano tento typ dárku je spojen s požíváním alkoholu, podobně jako láhve, ale věřte, že dojem z něj bude naprosto jiný. Věřím, že ten rozdíl všichni cítíme, rozbalit pod stromečkem láhev alkoholu a poukaz na degustaci ušlechtilého destilátu. Jsem přesvědčen, že správně vybraná degustace je v podstatě zážitek. My na Hedonism Spirit nabízíme „otevřené“ poukazy, kdy si obdarovaný může vybrat, jaké degustace se bude účastnit, platnost je celý rok a pokud jej rum neoslovuje, může si zajít třeba na whisky nebo cognac.

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: