Jak investovat do rumu?

V poslední době se mě pár lidí zeptalo, „jak správně investovat do rumu?“, což je samozřejmě otázka, na kterou odpověď nemám a něco jako návod, bohužel, neexistuje. Mohu vám však říci, jaký je můj postoj k rumovým investicím. Investice do rumů (nebo jiného alkoholu) lze obecně označit jako další typ alternativního investování, a proto se na ně snažím aplikovat podobná pravidla jako u jakýchkoliv jiných investic. V jednoduchosti by se dalo říci, že je to čistě otázka nabídky a poptávky, aby člověk vydělal, tak opravdu musí být po dané láhvi poptávka.

Sběratel vs. Investor

Rád bych se zastavil ještě nad tím, kdo je to investor. Podle mě výklad termínů sběratel a investor jsou velice podobné, ale osobně zde jistý rozdíl vnímám. Myslím si, že investor by měl své počínání (nákupy lahví) provádět pouze za dosažením finančního zisku. Na druhou stranu sběratel je v nákupu zainteresovaný i jinak, sbírá a kompletuje série a snaží se vlastnit to, co mu dává i jiný než profitabilní smysl. Dle mého názoru tedy sběratel sbírá hodnotné láhve, ale neřeší zas tolik zisk, vůbec ne ten krátkodobý, v podstatě ani neví, jestli a kdy svoji sbírku prodá. Velké sbírky se do aukcí často dostanou až po smrti majitele, kdy děti nesdílejí vášeň a kolekci rozprodají.

Osobně se považuji spíše za sběratele, a proto má doporučení budou směřovat spíše tímto směrem, prvních 5 bodů zmíněných níže je však bezpochyby investiční povahy. 

The Whisky Echange nabídka rumů
The Whisky Echange nabídka rumů

1. Stanovte si finanční limit

Tohle je podle mě velice důležité. Myslím si, že je potřeba mít nějaký osobní investiční plán a do něj zahrnout i alternativní investice. Částka, kterou se každý rozhodne takto investovat je samozřejmě individuální, já se snažím držet v průměru kolem 5 % svých příjmů. Ono je to v podstatě hraní na trhu s alkoholem, který není likvidní, jako třeba akcie, a proto buďte, prosím, ještě více obezřetní:
Prosím, nikdy, ale opravdu nikdy, nenakupujte láhve za finance, které máte na živobytí, běžný chod domácnosti a jiné rodinné potřeby. Pro nákup lahví s investičním potenciálem používejte pouze zdroje, které jste si k tomu předem rozumně určili a máte je tzv. „navíc“. Děkuji

2. Sledujte trendy, alespoň trochu

Pro mě je to samozřejmost, protože mě rum baví, ale doporučuji mít přehled o významných a uznávaných palírnách a jejich limitovaných edicích. Sledujte diskuzní nebo facebookové skupiny, čtěte blogy a také vnímejte, pozorujte výsledky uznávaných soutěží.

Ojediněle se může stát, že se nějaká láhev nebo dokonce celá sada (například již zaniklé palírny Caroni) zhodnotí za dva roky až o 300 %. Ale to je opravdu výjimka a málo kdy takovou příležitost trefíte. Investice do destilátů je vhodné plánovat rozhodně na delší dobu, klidně na 10 let a více.  

3. Určete si trh, na který se zaměříte

V ČR je dovoz a prodej alkoholu velice komplikovaný – na prodej alkoholu musíte mít licenci a láhve musí být řádně okolkované. Proto je nabídka na našem trhu někdy docela limitovaná. Jako příklad bych uvedl dvě české „rumové rakety“, značky Zacapa a Diplomatico. Jejich limitované edice u nás vždy velice rychle rostly, avšak ve zbytku Evropy tomu tak nebylo. Proto řadu spekulantů lákalo sem tyto láhve dovážet a přeprodávat. Krátkodobý zisk sice mohl být hezký, ale také za hranou zákona. S investováním to nemá moc společného, nazval bych to spíše překupnictvím. Nejbezpečnější je tedy podle mě nakupovat lahve od ověřených dodavatelů, klidně v zahraničí, s vidinou prodeje v řádu let, který může proběhnout opět mimo ČR.

4. Vybírejte transparentní limitované edice

Obecně lze říci, že láhev, která má mít investiční potenciál, by měla být limitovaná. Předpokládáme tedy, že z trhu budou dané láhve postupně mizet. A pokud ji bude někdo chtít ochutnat, tak za ni bude muset být ochoten zaplatit více peněz, protože jinou možnost k nákupu již mít nebude. Je to vlastně spekulace nad počtem kusů v rámci jednotlivých ročníků a jiných speciálních edic. Proto vybírejte primárně láhve, které jsou transparentně limitovány.

5. Nezávislá plnění, ano či ne?

Tohle téma je velice ožehavé. Investice do láhví, které nepřinesla na trh palírna samotná, je vždy trochu risk. Existují samozřejmě nezávislá plnění, které již svoji hodnotu na trhu mají, já jsem však k těmto rumům raději skeptičtější (s výjimkou společnosti Velier s.p.a.). Moje rada je raději tyto produkty nekupovat jako investici, pokud si nejsme opravdu jistí kvalitou dané značky. Nutno poznamenat, že u rumů jako je Caroni již není jiná volba, ale i tak bych raději vždy sáhl po trhem ověřeném „plniči“.

6. Dejte do toho srdíčko (pro sběratele)

Foursquare Destino 70th anniversary
Foursquare Destino 70th anniversary

Tohle sice není standardní investiční rada, ale já osobně jsem v ohledu investic do lahví rumu tak trochu sobec – kupuji jen to, co mám rád, tedy limitované edice palíren, které mi chutnají a kterým věřím.
Mojí malé rumové sbírce dominují kousky z produkce Foursquare, protože mám rád filozofii Richarda Sealea, a lahve od Luca Gargana – Velier s.p.a. Pokud by se tedy moje sbírka nezhodnotila, tak ji mohu s radostí vypít. A to je obrovská výhoda!
Rád bych ještě uvedl i opačný příklad, který bude asi mnoha investorům připadat jako naprostá hloupost, ale přijde mi férové jej také zmínit. Ve sbírce mám jen jednu jedinou láhev Caroni. Tuhle značku Vám doporučí každý odborník a člověk, co trh s rumovými produkty sleduje. Já však jednou četl článek od bývalého ředitele této trinidadské palírny, který poukazoval na přinejmenším neobvykle nízkou cenu, za kterou se sklady Caroni rozprodaly obchodníkům. Tento pán označil počínání vlády, jakožto majitele skladů, jako netransparentní a proti zájmu trinidadského lidu. V kombinaci s cenami, za které se třeba Velier Caroni prodávají (10 tisíc korun a více za láhev), jsem se rozhodl tuto edici nesbírat. Těch lahví je, tuším, víc jak čtyři desítky typů, takže bych sbírku z finančních důvodů stejně nikdy nezkompletoval.

caroni rum set
malá část Caroni sbírky, od Josef Janíček

Na závěr bych rád zopakoval, že neexistuje jednoduchý návod, jak dobře investovat do rumu. Tento trh je z pohledu investic poměrně mladý, a tedy i nestálý. Já však věřím, že díky kvalitním palírnám, zájmu odborné veřejnosti, a hlavně i spotřebitelů, se může jednoho dne dostat tam, kde je dnes whisky. Mnoho lidí řekne, že je jistější investovat právě do whisky, kde už je trh stabilní a také je mnohem konzervativnější a čitelnější. Já však tvrdím, že člověka to musí především bavit. Musí ovšem danému destilátu rozumět, aby se mohl odpovědně rozhodovat pro nákup, či prodej. A proto jsou pro mě rumové investice tak zajímavé.      

Velice trefný pohled na věc ještě přidává kolega z Hedonism Spirit, Vít Šafář – „Podle mě je rum perspektivní kategorie, je komplikovaná, tudíž je prostor pro výhodu na základě know-how, které ale musí člověk získat poctivým studiem. A s tím, jak jsou u whisky astronomické ceny, tak lze najít kvalitu za dobrou cenu právě u rumů.“

Write a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: